„Ştiinţa“ de a câştiga cu arbitri

0

După ce au părăsit Cupa României cu scandal, considerându-se devaforizaţi de arbitrul Alexandru Tudor în meciul cu CFR Cluj, oltenii au beneficiat ieri de greşelile brigăzi care a condus partida.

Mai întâi, la scorul de 2-2, tuşierul Aurelian Oniţă le-a anulat nemţenilor, pe motiv de ofsaid, un gol pe care reluările TV l-au relevat ca fiind regulamentar.

Apoi, centralul Petrescu l-a iertat pe Şoavă de al doilea cartonaş galben şi, implicit, de eliminare. Dacă mai socotim că reuşita victoriei Craiovei a venit în minutul 87, oltenii chiar pot spune că au bătut cu noroc.

Oricum, debutul meciului nu ar fi anunţat un joc atât de greu pentru gazde. Mihai Costea a deschis scorul în minutul 3.

Egalarea a venit însă repede. Florin Costea s-a văzut o dată pe teren, în minutul 38, când a şi marcat. Nemţenii nu s-au dat „morţi", egalând după pauză, dar ghinionul, prestaţia lamentabilă a lui Petrescu şi golul lui Badea le-au fost fatale.

3-2

Universitatea Craiova: Lung jr - Bădoi, Mitchell, V. Găman, Rose - Şoavă - Wobay (69 Prepeliţă), Bărboianu (58 Firţulescu), Fl. Costea - Dina (58 V. Badea), M. Costea. Antrenor: Eugen Neagoe

Ceahlăul: Roheţki - Burlacu, Forminte, Ferariu (90 Sofroni), Barna - Achim, Onciu (32 D. Prodan) , Cebotaru, I. Bădescu - Doicaru (64 Pereira), Ibrahim.
Antrenor: Gheorghe Mulţescu

Marcatori: M. Costea 3, Fl. Costea 38, V. Badea 87 / Bădescu 12, Cebotaru 57

Stadionul „Ion Oblemenco“: 3.000

Arbitru: Radu Petrescu