Tricolorii mici au urcat pe cai mari!

0

După victoria cu 2-1 în faţa Ungariei, naţionala Under 17 antrenată de Adrian Văsâi este primul lot de tineret al României calificat la un turneu final în ultimii 10 ani. Eroul naţionalei noastre a fost portarul Brănescu, legitimat la Juventus Torino, care a apărat un penalty în ultimul minut de joc.

În 1994, când România făcea furori la Mondialul american, actuala generaţie de jucători sub 17 ani era în scutece. Ieri, în Ungaria contra Ungariei, un anume Iulian Roşu a marcat „à la Ilie Dumitrescu" cu Argentina şi ne-a transmis un mesaj clar: „Veţi mai auzi de noi!".

Chiar dacă ne-a dat mari emoţii, conducând cu 2-0 şi tremurând pe final, inclusiv cu un penalty scos de portarul Brănescu în ultimul minut, naţionala Under 17 a României a obţinut biletele pentru Europenele din Serbia. Performanţa este una uriaşă ţinând cont de faptul că, începând cu 2001, tinerii tricolori au mers din eşec în eşec în preliminarii la toate categoriile de vârstă (Under 17, 19 şi 21). În urmă cu 10 ani, ne-am făcut de râs: 2-8 cu Germania!

Acum, puştii lui Adrian Văsâi promit însă să pună bazele unei noi „Generaţii de Aur". Iată echipa care a bătut Ungaria în meciul decisiv: Brănescu - Mişu, Mitache, Puţanu, Filip - Ţîru, Buia (Vaştag 45), Neag, Petresc  - Roşu (Bumba 60), Himcinschi (Iancu 77).

Cale deschisă şi spre Mondiale!

Antrenorul naţionalei Under 17, Adrian Văsâi   Foto:GSP

La turneul final din Serbia (3-15 mai 2011) vor participa opt naţionale, care vor fi împărţite în două grupe la tragerea la sorţi de marţea viitoare, 5 aprilie. Meciurile sunt programate în patru oraşe: Novi Sad, Indija, Smederevo şi Belgrad (Stadionul Obilic).

În afara ţării gazdă, până acum s-au mai calificat Germania, Cehia şi Danemarca, alte trei grupe preliminare având programate meciurile decisive astăzi şi mâine.

La Europeanul din Serbia, România are şanse mari să-şi asigure participarea la Campionatul Mondialul din Mexic rezervat aceleiaşi categorii de vârstă (18 iunie - 10 iulie 2011). Condiţia? Să se claseze pe unul dintre primele trei locuri în faza grupelor.