România a pierdut cu Croaţia în primul meci de la Europeanul de futsal

0

România a debutat cu o înfrângere la Campionatul European de futsal, scor 1-2 în faţa Croaţiei, ţara-gazdă a turneului, în faţa a 8.000 de spectatori prezenţi în "Spaladium Arena" din Split.

După o primă repriză controlată în mare parte de tricolori, croaţii au deschis scorul în al treilea minut al reprizei a doua prin Marinovici. Alpar a egalat pentru România, însă Grcici a adus victoria Croaţiei cu un şut la la colţul scurt al porţii apărate de Iancu.

Pentru a se califica în sferturi, România trebuie să termine pe primele două locuri din grupă. Următorul meci va avea loc joi, cînd "tricolorii" vor evolua în faţa Cehiei. Pentru a-şi asigura prezenţa în faza eliminatorie, România trebuie să învingă la cel puţin două goluri.