Jucăm în Giuleşti. România a câştigat de cinci ori şi a pierdut de patru ori acolo

0

Reprezentativa României se întoarce în Giuleşti pentru un meci oficial după o pauză de peste 5 ani.Naţionala noastră are un parcurs pozitiv pe stadionul de lîngă Podul Grant, unde a obţinut cinci victorii şi patru rezultate de egalitate în cele 13 meciuri disputate. Fără îndoială, cel mai răsunător a fost acel 5-1 împotriva Germaniei, din 2004.

Arena pe care Rapidul îşi dispută meciurile de "acasă" a fost preferata naţionalei între ani 1939 şi 1946, fiind cel mai încăpător stadion din Bucureşti. Naţionala a jucat în această perioadă toate meciurile sale de pe teren propriu pe Giuleşti, unde a obţinut trei victorii şi patru rezultate de egalitate. În schimb, reprezentativa noastră a pierdut cu Italia, Anglia şi Germania, conform gsp.

În 2004, România a revenit în Grant după o pauză de 56 de ani. Cu Anghel Iordănescu antrenor, tricolorii au învins Germania cu 5-1 într-un meci amical de poveste. După numai patru luni, "tricolorii" s-au întors în Giuleşti pentru meciul cu Finlanda, din preliminariile Cupei Mondiale, scor 2-1!

26.03.2005 România - Olanda 0-2

România joacă meciul decisiv pentru calificarea la Campionatul European împotriva Bosniei, vineri, de la ora 21:00, pe stadionul Giuleşti. Partida va fi transmisă în direct de TVR1 şi DolceSport şi liveTEXT pe gsp.ro, unde comentăm împreună.