Al doilea concurent mort în Raliul Dakar!

0

Raliul Dakar a fost şi în acest an nemilos cu cei care s-au încumetat să-şi încerce aptitudinile în celebra competiţie. Motociclistul francez Eric Aubijoux, în vârstă de 42 de ani, a

Raliul Dakar a fost şi în acest an nemilos cu cei care s-au încumetat să-şi încerce aptitudinile în celebra competiţie. Motociclistul francez Eric Aubijoux, în vârstă de 42 de ani, a decedat, sâmbătă, pe traseul de legătură dintre sosirea din proba specială a etapei a XIV-a, penultima a traseului, desfăşurată între Tambacounda şi Dakar (capitala Senegalului). "La 15 kilometri de sosirea din traseul de legătură, i s-a făcut rău. A suferit un stop cardiac şi nu a mai putut fi reanimat", se arată într-un comunicat al organizatorilor. Aubijoux este al doilea concurent decedat la Raliul Dakar în acest an. La 9 ianuarie, sud-africanul Elmer Symons a decedat în timpul etapei a IV-a a competiţiei. Altfel, pilotul Emanuel Gyeneş a terminat cea de a XV-a ediţie a raliului Dakar pe poziţia 46, reuşind cea mai bună clasare a unui motociclist român în trei ediţii de participare.