O nouă bătaie de cap: Lituania

0

Balticii continuă să facă surprize. După 3-0 cu România, au învins şi Austria (2-0) şi sunt lideri în grupa noastră Pe lângă Franţa şi Austria, selecţionerul Victor Piţurcă

Pe lângă Franţa şi Austria, selecţionerul Victor Piţurcă trebuie să ia în calcul un nou pretendent la primele două locuri: Lituania lui Jose Couceiro.

"N-are rost să ne entuzismăm", spunea după victoria-şoc cu România selecţionerul portughez al Lituaniei, Jose Couceiro.

Echipa s-a entuziasmat însă miercuri, când a obţinut o victorie clară în faţa Austriei. Veniţi după succesul-şoc cu Franţa (3-1), austriecii au rezistat în Lituania o singură repriză.

Atacantul lui Livorno, Tomas Danilevicius, a marcat golurile victoriei în minutele 52 şi 55, ajutând astfel Lituania să păstreze un punctaj de 100% în primele două meciuri jucate în grupa 7.

Cu şase puncte, Lituania priveşte de sus naţionalele Franţei, Serbiei şi României, iar Domenech, Piţurcă şi selecţionerul sârb Radomir Antici trebuie să-şi refacă planurile pentru grupa preliminară.

Când politica ajută fotbalul

Selecţionerul portughez Jose Couceiro e creditat pentru startul perfect al lituanienilor, însă aceştia probabil că nici nu s-ar fi gândit la el dacă fostul selecţioner Algimantas Liubinskas nu şi-ar fi dat demisia.

Pe 4 august 2008, Liubinskas a plecat de la naţionala Lituaniei şi a candidat pentru un loc în parlamentul statului baltic. 10 zile mai târziu era instalat Jose Couceiro, care a avut un debut oficial impresionant, umilind România la Cluj.