"Tigrii" lui Cătălin Baciu de neoprit în NCAA

0

Echipa internaționalului roman Cătălin Baciu, Clemson Tigers University, a obținut cea de-a opta victorie consecutivă în conferința "Big Ten Challenge" din NCAA, după ce a trecut miercuri seara de Georgia Tech, cu 87-62 (34-33), într-un meci gazduit de Littlejohn Coliseum.

Pivotul român a evoluat trei minute, timp în care și-a trecut în cont o recuperare. Următoarea partidă a "Tigrilor" va avea loc în data de 18 ianuarie 2011, pe terenul universității North Carolina.

Tot in NCAA, dar în Patriot League, echipa lui Vlad Moldoveanu, American Eagle University, a suferit o înfrangere grea pe teren propriu, fiind depășită de Bucknell, cu 75-60 (37-25).

Extrema naționalei României a evoluat 32 de minute și a avut o seară neagră, cu doar 7 puncte marcate, 7 recuperari și 5 pase decisive.

Dupa patru victorii consecutive, "vulturii" au capotat, astfel, în fața unei echipe extrem de agresive în apărare, care a beneficiat și de o zi fasta prinsă de Mike Muscala (33 p, 10 rec).

Urmtoarele meciuri vor avea loc la 15 ianuarie, cu Colgate, si la 19 ianuarie, cu Army.

sursa: frbaschet.ro