Volei: Dinamo, duș rece la debutul în Liga Campionilor

0
Alida Marcovici

La primul meci în Liga Campionilor la volei feminin, Dinamo București a pierdut cu 0-3 (18-25, 22-25, 20-25) întâlnirea cu Rabita Baku din Azerbaijan.

Dinamo n-a avut replică în primul set, pierdut cu 18-25. Setul doi a fost mult mai echilibrat. Dinamovistele s-au trezit însă mult prea târziu, au făcut două puncte consecutive la 20-24, însă nu au avut forța necesară să întoarcă soarta setului.

În secvența a treia a jocului Dinamo a părut că poate smulge un set multinaționalei din Baku. A condus cu 9-6, cu 16-14, pe fonduri unei apărări mult mai bune și al unor atacuri precise. Cu ochii pe tabelă după fiecare punct, jucătoarele echipei din Baku s-au concentrat mult mai bine pe finalul părții a treia și au încheiat conturile după doar trei seturi.

Americanca Kimberly Glass, vicecampioana olimpică cu naționala Statelor Unite la Beijing în 2008 a fost cea mai bună jucătoare de la echipa oaspete iar de la Dinamo s-a remarcat veterana Alida Marcovici.