Soţul Cristinei Pîrv a câştigat Liga Mondială la volei

0

Înfrântă la CM de fotbal, Brazilia se consolează cu succesul înregistrat de echipa masculină de volei. Cu Giba căpitan, selecţionata sud-americană a câştigat Liga Mondială, învingând (3:1) Rusia, noaptea trecută.

Soţul fostei voleibaliste Cristina Pîrv şi colegii săi au stabilit şi un record. Ei s-au impus pentru a noua oară în World League, depăşindu-i astfel pe italieni, care aveau opt titluri în palmares.

Meciul cu Rusia nu a fost unul deloc simplu pentru brazilieni, adversara lor fiind până atunci neînvinsă. Sud-americanii au câştigat cu 3:1 (22, 22, -16, 23), Mihailov şi Dante fiind cei mai buni realizatori, cu 20, respectiv cu 18 puncte. Finaliste la competiţia găzduită de Argentina, Brazilia şi Rusia sunt socotite mari favorite şi la Campionatul Mondial, care va avea loc în Italia, între 25 septembrie şi 10 octombrie.

Locul 3 a revenit Serbiei, care s-a impus cu 3:2 (-28, 20, -22, 22, 12), în faţa Cubei.

Cristina Pîrv : „Titlul cu Minas e cea mai frumoasă amintire a mea“