Croația a câștigat al doilea meci cu România în Liga Europeană la volei (f)

0
Echipa feminină de volei a României * Foto: CEV

Echipa feminină de volei a României nu a reușit să se impună și în al doilea meci disputat în Croația, în grupa C a Ligii Europene. Ea a pierdut (0:3) după ce sâmbătă obținuse victoria cu același scor.

Cu excepția ultimului set, care a fost dominat cu autoritate de gazde (8-6, 16-11, 21-13 și 25-14), celelalte două s-au desfășurat sub semnul echilibrului. Croația a început tare meciul, conducând cu 8-4. La al doilea timp de odihnă tehnic, România era în avantaj (15-16). Mai departe s-a mers ”umăr la umăr” (21-20 pentru Croația), însă gazdele au reușit să se impună cu 27-25 după 29 de minute. Aceeași durată a avut și setul 2, în care istoria s-a repetat, la cele două time-out-uri tehnice scorul fiind identic cu cel din primul: 8-4 pentru Croația, respectiv 16-15 pentru România. Cu toate că a avut 21-23, naționala noastră a cedat mai clar decât în actul precedent: 23-25. În ultimul act, pe fondul căderii echipei noastre, formația ex-iugoslavă s-a impus clar: 25-14.

CROAȚIA – ROMÂNIA 3:0 (27-25, 25-23, 25-14)
OSIJEK (26 iunie). Sala:
Nastavno Sportska Dvorana Gradski. Spectatori: 300. Arbitri: Yiannakis Sophocleous și Fabrice Collados. Durată meci: 82 de minute (29, 29, 24).

CROAȚIA: Biljana Gligorovici – Nikolina Kovacici (9p), Samanta Fabris (6p), Jelena Alajbeg (12p), Matea Ikici (18p), Ilijana Dugandzici (9p) – Paola Dosen (libero).

Au mai jucat: Ana Grbaci (2p), Ivana Milos.

Jucătoare neutilizate: Martina Malevici, Antonija Kaleb.

Antrenor: Irina Kirillova

ROMÂNIA: Sabina Miclea – Adina Salaoru (4 puncte), Nneka Onyejekwe (9p), Adina Stanciu (2p), Alexandra Trică (5p), Alina Albu (4p) – Nicoleta Manu.

Au mai jucat: Ioana Nemțanu (7p), Cristina Cazacu, Alexandra Sobo (1p), Diana Neaga (1p), Daiana Mureșan (4p).

Antrenor: Darko Zakoci

România ocupă locul 2 în grupa C, cu 17 puncte, după Turcia, dar înaintea Belarusului și a Croației. În ultima etapă, naționala noastră va întâlni, la Constanța, în 8 și 9 iulie, echipa Belarusului, în timp ce Turcia va primi vizita Croației.