Naţionalele de volei au fost învinse de Spania, respectiv de Serbia

0

"Cuplajul" voleibalistic desfăşurat ieri seară, în Sala Sporturilor din Constanţa, n-a fost cu noroc pentru naţionalele noastre. Şi băieţii, şi fetele au cedat la o diferenţă categorică (0:3) meciurile cu Spania, respectiv cu Serbia, ambele contând pentru Liga Europeană.

Voleibaliştii antrenaţi de Stelian Moculescu n-au mai repetat evoluţia de vineri, cedând în faţa Spaniei în numai 78 de minute: 0:3 (-20, -15, -16). Echipa noastră n-a pus în pericol în niciun moment victoria ibericilor. În setul 2, de pildă, la al doilea timp de odihnă tehnic Spania avea 16-8.

În acest meci Moculescu a folosit următorii titulari: Cristian Bartha - Dragoş-Cristian Pavel (6 puncte), Andrei Spînu (6p), Laurenţiu Lică (8p), Mihai Dumitrache (8p), Radu Began (4) - Adrian Feher. Au mai jucat: Dan Borota, Adrian Gontariu, Cristian Chiţigoi, Eugen Teotoc.

Echipa România a terminat grupa A pe locul 2, în urma Spaniei, ambele formaţii calificându-se în Final Four, alături de Portugalia şi Turcia (din grupa B).

La feminin, România nu a reuşit nici de data aceasta să câştige vreun set în faţa echipei Serbiei. Întâlnirea a durat 70 de minute, fiind arbitrată de Ioannis Amasiadis şi Duşan Dovicovic. De remarcat că jucătoarele lui Zoran Terzic au condus în toate momentele cheie ale meciului, câştigând detaşat: 8-5, 16-10, 21-17, 25-18 (setul 1), 8-4, 16-6, 21-12, 25-19 (S2), 8-6, 16-13, 21-14, 25-20 (S3).

România a început meciul în următoarea alcătuire: Diana Neaga - Alexandra Tric (3 puncte), Alina Albu (3p), Daiana Mureşan (10p), Irina Radu (6p), Nneka Onyejekwe (12p) - Ioana Pristavu. Au mai jucat: Alexandra Sobo (3p), Elena Zaharia, Adina Stanciu (1p), Adina Salaoru  (2p), Sabina Miclea (7p).

Naţionala feminină şi-a încheiat meciurile din Liga Europeană. Ea ocupă locul 3 în grupa A, cu 16 puncte, în urma Serbiei (19p) şi Bulgariei (17p).