Trentino BetClic a câștigat din nou Liga Campionilor la volei

0

Echipa masculină de volei Trentino BetClic (Italia) a cucerit din nou Liga Campionilor la volei. În finală, italienii s-au impus cu 3:0 în fața lui Zenit Kazan.

Organizat la Bolzano, în Italia, turneul final al Ligii Campionilor a fost dominat autoritar de formația peninsulară. În semifinale, Trentino a câștigat cu 3:0 (16, 25, 22) în fața polonezilor de la Jastrzebski Wegiel, iar Zenit Kazan a surclasat (3:0) pe Dinamo Moscova. În meciul care a decis campioana, italienii au obținut o nouă victorie clară cu Zenit: 3:1 (17, -20, 23, 20). Pe locul 3 a terminat Dinamo Moscova, care i-a depășit cu 3:1 (-23, 22, 16, 21) pe cei de la Jastzebski.

Trentino câștigase și anul trecut titlul de campioană a Europei. Atunci, italienii au câștigat cu 3:0 finala cu Dinamo Moscova.