Asystel Novara a câştigat în Rusia, Metal rămâne lider

0
La Odintsovo spectatorii locali sunt ataşaţi de volei

Într-un meci de volei disputat în această seară, în Rusia, contând pentru grupa D a Ligii Campionilor la feminin, echipa italiană Asystel Novara a câştigat cu 3:2 în faţa lui Zarachie Odintsovo.

Întâlnirea a durat aproape două ore (116 minute), fiind extrem de disputată. Italiencele au avut iniţiativa în primul set, pe care l-au câştigat cu 25-17. Odintsovo a egalat, însă cu mare dificultate (27-25), cedând apoi actul cu numărul 3 (20-25). Meciul a fost împins în "decisiv" după ce Zarachie a câştigat setul 4 (25-18). Cu un lot mai valoros team-ul peninsular s-a impus cu 15-10 în ultimul act, câştigând astfel meciul.

În urma acestui rezultat CSU Metal Galaţi se menţine pe primul loc al clasamentului graţie victoriei cu 3:1 înregistrată în faţa lui Fakro Muszyna. Campioana României este la egalitate de puncte (2) cu Novara.

Etapa viitoare se va disputa pe 10 decembrie, când sunt programate partidele Asystel - Metal şi Fakro - Muszyna.