Zarachie - Metal Galaţi 3:0 (25-21, 25-20, 25-21)

0
Olga Tocko (Metal Galaţi)

Campioana României la volei, echipa feminină CSU Metal Galaţi, a pierdut meciul cu Zarachie Odinţovo: 0:3 (-21, -20, -21). Fetele pregătite de Zoran Terzic aveau nevoie de o victorie pentru a fi matematic calificate în Top 12 în Champions League. Metal va susţine următorul meci pe 13 ianuarie, la Buzău, cu Asystel Novara.

Metal Galaţi păstrează şanse să se califice între primele douăsprezece echipe ale Europei, însă misiunea sa se anunţă extrem de dificilă. Campioana României are nevoie de victorie fie cu Asystel Novara, pe 13 ianuarie, la Buzău, fie în deplasarea din Polonia, unde va întâlni pe Fakro Muszyna, în 19 ianuarie.

Rezultatul de astăzi a readus-o în cărţile calificării pe Zarachie. Teoretic, echipa rusă poate face trei victorii până la final. Ceea ce face ca situaţia să fie extrem de complicată în grupa D, toate cele patru echipe având şanse de a trece de grupe.

Zarachie a câştigat setul cu 25-21 şi meciul cu 3:0.

Alt blocaj la Tocko. Zarachie are trei mingi de set şi de meci: 24-20.

Tocko este blocată şi Zarachie are nevoie de doar două mingi pentru a câştiga meciul: 23-19.

Timp de odihnă cerut de Kovacevic.

Alajbeg atacă în afara terenului... Gomez atacă slab... Şi Zarachie are din nou două puncte avans: 21-19.

Noroc cu serviciile lui Onyejekwe. Şi Metal a egalat la 19. Zarachie cere time-out.

Tocko alternează reuşitele cu greşelile...

Time-out cerut de Kovacevic.

Metal se apără slab şi Zarachie se desprinde: 18-15. Greu de revenit la acest nivel. Zarachie este pe val.

Rusoaicele sunt în avantaj (16-15) la ultimul timp tehnic de odihnă din setul 3.

Acest set este foarte echilibrat. Zarachie conduce cu 15-14. Este o perioadă importantă din meci. Cine se desprinde acum câştigă setul.

Campioana României se detaşează uşor: 13-11.

Metal joacă mai bine în acest set. Conduce cu 10-9. De altfel, în meciurile câştigate la Buzău, cu Fakro (3:1) şi cu Zarachie (3:2) campioana României a demarat mai greu, fiind condusă cu 1:0, respectiv 2:0. Să se repete figura şi acum?

Zarachie are avantaj minim (8-7) la primul timp tehnic de odihnă din acest set. Nneka este răcită...

Nneka Onyejkwe aduce un nou punct direct din serviciu. Ea este pe primul loc în top-ul Ligii Campionilor din acest punct de vedere. Metal a egalat la 6 şi Zarachie cere time-out.

Nneka a jucat foarte bine. Reuşeşte un as. Metal profită de trecerea ei la serviciu. Reduce scorul: 4-6.

Setul 3. Zarachie a început din nou în forţă: 5-1, 6-2.

Rusoaicele au câştigat setul 2 cu 25-20 şi conduc cu 2:0. Metal face un meci slab. Nimic nu se leagă. Va avea oare puterea să revină aşa cum a făcut-o la Buzău?

Metal Galaţi a cerut time-out. Zarachie are 22-18.

Zarachie conduce cu 20-15 si se pare că acest set le aparţine.

Punct realizat de Alajbeg printr-un atac din linia a doua. Croata joacă bine deşi este foarte tânără.

Metal reduce diferenţa: 14-17.

Olga Tocko este anihilată de rusoaice. Atacurile ei nu intră în terenul advers.

Timp tehnic de odihnă. Zarachie - Metal 16-11. Acest set seamănă cu primul, doar că acum conduc rusoaicele.

Metal are probleme nu numai în atac, ci şi în apărare. Zarachie conduce cu 13-10.

Zarachie a luat un avans destul de mare: 12-7. Echipa noastră nu se regăseşte.

Echipa noastră pare a nu fi atât de conectată la meci. Fetele sunt prea relaxate. Şi Tocko este destul de apatică. Zarachie conduce cu 8-4 la primul timp tehnic de odihnă.

Setul 2. Debut echilibrat: 1-1.

Zarachie a câştigat primul set (25-21), unul dominat până spre final de Metal Galaţi, care a condus şi la o diferenţă de cinci puncte.

Rusoaicele s-au detaşat: 23-20.

Pentru prima oară în acest meci Zarachie conduce: 21-19.

O minge în teren a Metalului este "scoasă" de arbitrii...  Zarachie se apropie din nou (18-19).

Pe servele Mirei Golubovici Metal reuşeşte trei puncte: 15-12.

Alexandra Trică a intrat în locul Olgăi Tocko.

Cădere în jocul nostru. Zarachuie a egalat la 12.

Rusoaicele strâng diferenţa de scor (9-12). Kovacevic cere time-out.

Metal Galaţi are sub control meciul. Conduce cu 12-5. Olga Tocko face un meci bun, în atac.

La primul timp tehnic de odihnă campioana României are un avantaj bun: 8-3.

Venezueleanca Gomez joacă deşi este accidentată. Metal conduce cu 6-2.

Echipa rusă cere time-out.

Setul 1. Meciul a început. Metal conduce cu 4-0.

Zoran Terzici nu se află în Rusia, echipa fiind asistată de secundul Branko Kovacevici. Antrenorul sârb a semnat cu echipa italiană Despar Perugia şi va părăsi pe Metal din vară.

Gălăţencele sunt convinse că vor avea un meci dificil. Ele au reuşit să câştige la Buzău, în etapa a 3-a, după ce au fost conduse cu 2:0 la seturi. Pe de altă parte, rusoiacele sunt sub presiune, un eşec fiind fatal pentru ele. Ceea ce nu e cazul echipei noastre, care chiar dacă pierde, mai are două meciuri din care poate câştiga unul.

În acelaşi timp, puternica formaţie rusă va fi eliminată, ea rămânând fără victorie după patru etape.

Aseară, la Novara, în celălalt meci din grupa D, Asystel s-a impus cu 3:1 în faţa lui Fakro Muszyna (Polonia), revanşându-se pentru umilinţa suferită în etapa a 3-a.