Bianca Moldovan a câştigat Cupa CEV cu Chateau d'Ax Urbino

0

Echipa feminină de volei Chateau d'Ax Urbino (Italia) a câştigat ediţia din acest an a Cupei CEV. La gruparea peninsulară este legitimată şi jucătoarea română Ana-Bianca Moldovan, care s-a transferat în acest sezon după ce anul trecut a evoluat la CSM Universitatea Craiova.

Recomandată ca mare favorită după victoria categorică din prima manşă a finalei (3:0), Urbină s-a impus şi în returul cu 3:1 (-18, 19, 19, 16) cu Dinamo Krasnodar (Rusia). În urma acestui dublu succes, formaţia italiană a cucerit al doilea trofeu european ca importanţă după Liga Campionilor. Cu toate că nu a participat la ultimele partide din Cupa CEV, voleibalista română Ana-Bianca Moldovan a participat la festivitatea de premiere, primind o medalie din partea oficialilor Confederaţiei Europene de Volei.

În campionatul de volei al Italiei, cel mai valoros din lume, Urbino ocupă locul 7, cu 27 de puncte. Lider este Bergamo (40p).