Unic Piatra Neamţ a eliminat pe Tenerife din Challenge Cup!

0
Alexandra Sobo

Echipa feminină de volei Unic Piatra Neamţ a reuşit o performanţă deosebită în turul 2 al Challenge Cup. Cu două seturi obţinute în Spania şi o victorie mai clară (3:1) în tur, gruparea moldavă a eliminat pe CV Tenerife.

Meciul a fost ciudat dacă amintim că gazdele au trecut doar opt jucătoare pe foaia de meci, în timp ce nemţencele au avut cu una mai mult! În acest context, cei 150 de spectatori (o altă ciudăţenie) prezenţi în sală au urmărit un joc întins pe durata a 124 de minute.

Cu Florina Chirilov, Liliana Curcă, Maria Elisei, Tatiana Lupu, Andreea Marin, Laura Măstăhac, Alexandra Sobo, Adina Stanciu şi Elena Zaharia, Unic a început bine partida, câştigând primul set cu 25-22. Situaţia s-a răsturnat imediat, însă după o dispută crâncenă. Tenerife a trecut în avantaj (25-22, 25-21). Calificarea s-a jucat în setul 4, când Unic a reuşit să se impună în prelungiri: 27-25. "Decisivul" nu a mai contat decât pentru palmares, ibericele câştigându-l cu 15-11.