Naționala feminină de volei nu a putut ține pasul cu Polonia

0
volei
volei

Medaliată cu bronz la ediția de acum doi ani a Campionatului European de volei, echipa feminină a Poloniei s-a dovedit a fi un adversar inaccesibil pentru naționala noastră. Nneka Onyejekwe, din nou cea mai bună jucătoare a nostră, și colegele ei au pierdut cu 0:3 după 82 de minute de joc.

La fel ca în partida cu Cehia, primul set a fost decisiv în stabilirea câștigătoarei semn că naționala noastră are fie probleme de concentrare, de moral, fie în plan fizic sau tehnico-tactic. După un debut bun de meci, România a condus o mare parte din timp, mai precis până la al doilea timp tehnic de odihnă (2-0, 8-5, 10-6, 12-10, 15-12, 16-15). Momentul de pauză a fost folosit de poloneze, care au revenit în forță, având la un moment dat patru mingi de set. Tricolorele le-au salvat pe toate” Ba chiar au și condus cu 25-24. România n-a reușit să concretizeze, cedânc la mare luptă (25-27).

Naționala a acuzat șocul pierderii primul set astfel că în următorul s-a aflat rareori la conducere – a avut 1-0, 12-11, 13-12 și 14-13. Din nou s-a ”rupt” ceva în jocul nostru... Și Polonia a scăpat în câștigătoare: 25-18. Setul 3 a fost și mai liniar în sensul că Polonia a avut inițiativa până spre final, când România a trecut la conducere: 22-20. Nici de data aceasta nu s-a reușit concretizarea avantajului, naționala cedând cu 22-25.

O bună evoluție au avut Daiana Mureșan, care a ocupat locul 2 în ierarhia celor mai bune jucătoare, și Nneka Onyejekwe, cea mai valoroasă de pe teren la blocaj (6).

Adversara României în barajul pentru sferturile de finală nu va fi Germania, cum se anticipa, ci Serbia! Naționala țării gazdă a grupelor C și D a pierdut (1:3) în fața nemțoaicelor.

ROMÂNIA – POLONIA 0:3 (25-27, 18-25, 22-25)

ZRENJANIN (26 septembrie). Sala Sporturilor. Spectatori: 800. Arbitru principal: Ahti Huhtaniska (Finlanda). Arbitru secund: Nihat Ermihan (Turcia). Durată meci: 82 de minute (28+25+28)

ROMÂNIA: Diana Neaga  – Ioana Nemţanu (4 puncte), Nneka Onyejekwe (7p), Carmen Ţurlea (8p), Mirela Corjeuţanu (7p), Iuliana Nucu (1p) – Nicoleta Manu (libero).

Au mai jucat: Sabina Miclea (2p), Florentina Nedelcu (2p), Alexandra Trică (libero), Elena Butnaru (2p), Daiana Mureșan (9p).

Antrenor: Darko Zakoci