Rezultatele de la CE de volei feminin, din Serbia şi Italia

0
volei
volei

Rezultate înregistrate în partidele disputate, sâmbătă, la Campionatul European de volei feminin din Serbia şi Italia, competiţie la care naţionala României a debutat o înfrângere, 0-3, cu Cehia.

Grupa A (meciurile se joacă la Belgrad): Germania-Ucraina 3-0, Franţa-Serbia 1-3

Grupa B (Monza): Croaţia-Turcia 3-0, Italia-Azerbaidjan 3-1

Grupa C (Zrenjanin): Israel-Polonia 0-3, România-Cehia 0-3

Grupa D (Busto Arsizio): Bulgaria-Olanda 0-3 şi Rusia-Spania 3-1.

România a fost învinsă de Cehia, cu 0-3, pe seturi 27-29, 19-25 şi 16-25, după 80 de minute de joc. Echipa României va întâlni duminică reprezentativa Israelului, iar luni, pe cea a Poloniei.

Câştigătoarele fiecăreia din cele patru grupe se vor califica direct în sferturile de finală, iar ocupantele locurilor 2-3 vor juca mai întâi în play-off, pentru încă patru locuri în sferturi, fază care programează meciuri în 27 şi 28 septembrie, la Monza şi Belgrad. Cele din sferturile de finală vor avea loc în 28 şi 29 septembrie, în aceleaşi locaţii, pentru ca semifinalele şi finalele să se joace doar la Belgrad, în 1 şi 2 octombrie.