Jucătoarea de tenis Cristina Ene este noua campioană europeană la juniori

0
Ioana  Ducu a ocupat locul trei
Ioana Ducu a ocupat locul trei

Jucătoarea de tenis Cristina Ene, una dintre cele trei romance participante la categoria U16 din cadrul competiţiei Tennis Europe, este noua campioană a Tennis Europe Junior Masters.

Ioana Ducu a acupat locul 3 iar Irina Bară locul 4. Ilka Csoregi a ocupat a doua treaptă a podiumului la categoria U14.

Masters-ul desfăşurat la Napoli s-a încheiat cu rezultate cât se poate de bune pentru cele patru romance calificate la competiţia celor mai buni opt juniori din circuitul Tennis Europe.

În finala fetelor sub 16 ani, favorită 3, Cristina Ene, a câştigat cu 3-6/6-0/6-0 în faţă rusoaicei Tamara Picikadze (Nr. 4), cea care în penultimul act trecuse de favorită principală, Irina-Maria Bară, cu 6-3/6-4. În cealaltă semifinală, Ene a depăşit-o cu un dublu 6-2 pe compatrioată Ioana Ducu, această din urma profitând apoi, în dispută pentru locurile 3-4, de abandonul Irinei Bară, căreia i-a luat primul set (6-2).

În competiţia fetelor sub 14 ani s-a impus favorită principală, rusoaică Uliana Aizatulina, care a în trei seturi de românica Ilka Csoregi, scor (6-2/2-6/6-2).