Șarapova a obținut cel mai frumos titlu de la revenire

0

Victorioasă (6-2, 6-4) în disputa cu australianca Samantha Stosur, în 83 de minute, Maria Șarapova a câștigat turneul de la Roma. Înainte de acest succes, rusoaica a eliminat-o pe daneza Caroline Wozniacki.

Disputată în condiții destul de dificile - a plouat, ieri, la Roma -, finala feminină a adus-o în prim-plan pe Maria Șarapova, care a obținut cea mai frumoasă victorie de la revenirea ei în circuit după accidentarea suferită în mai 2009. Aflată pe locul 8 mondial, Șarapova a câștigat astfel al 23-lea turneu de la debutul ei produs în 19 aprilie 2001, pe când avea numai 14 ani.

Rusoaica a obținut, totodată, a șaptea victorie în fața lui Stosur. Ea s-a detașat rapid de adversara sa (4-0), iar în setul 2, la 5-4, n-a lăsat să-i scape ocazia de a pune capăt rapid disputei. În vârstă de 24 de ani, Șarapova este cotată printre favorite la Roland Garros, turneu în care a atins semifinalele în 2007 și în care a jucat sferturi de finală în alte trei rânduri (2004, 2005 și 2009).