Federer, naşul lui Djokovic! Elveţianul joacă finala împotriva lui Nadal!

0
Roger Federer

Federer este cel care pune capăt şirului încredibil de victorii ale lui Nole. Elveţianul va juca în finală împotriva eternului său rival, Rafael Nadal. Spaniolul a trecut în semifinale de britanicul Andy Murray.

7-6 FEDERER E ÎN FINALĂ . Elveţianul a câştigat cu 7-6, 6-3, 3-6, 7-6

6-6 Începe tie-break-ul setului patru. Nole este încurajat frenetic de toţi spectatorii. A jucat prea frumos să piardă acum. Să sperăm că va fi decisivul mâine.

6-5 S-a întors roată. Djokovic serveşte pentru a rămâne în meci după ce a avut practic soarta setului patru

5-5 Lucrurile se complică. Federer face rebreak şi ne-am întors de unde am pornit

ANUNŢ IMPORTANT: Dacă se va intra în setul decisiv, acesta se va juca maine, cel mai probabil înainte de finala feminină, să vedem ce se va întâmpla

4-5 Nole face break şi serveşte pentru adjudecarea celui de-al patrulea set, şi a îl duce în decisiv

4-4 Este din nou egalitate. Cei doi tenismeni nu par să cedeze

4-3 Publicul parizian este 100% de partea sărbului. Toată lumea strigă în cor "Nole, Nole". Am intrat deja în cea de-a patra oră a meciului

3-3 Echilibru este cuvântul care descrie acest debut de set 4

3-2 Federer seveşte cel de-al 12-lea as al paridei. Elveţianul conduce cu 2-1 la seturi

2-2 Djokovic domină cel de-al doilea set. Se pare că Federer şi-a pierdut determinarea pe care a avut-o în primele două seturi

1-2 Egalitatea domină acest început de set patru. Fiecare dintre cei doi jucători şi-au câştigat serviciul

Momentan partida continuă

Se pare că organizatorii se gândesc să oprească partida din cauza întunericului, lucru care ar fi clar în dezavantajul lui Nole

3-6 Nole câştigă cel de-al treilea set în doar 37 de minute. Scorul este 2-1 la seturi

3-5 Federer îşi adjudecă punctul iar Nole seveşte pentru a câştiga setul cu numărul trei

2-5 Nole îşi menţine avantajul iar elveţianul serveşte pentru a sta în set

2-4 Elveţianul câştiga un nou punct dar acesta nu îl apropie de sârb

1-4 Nole îşi face serviciul. Frumoasă revenire. Se pare că sârbul este mult mai motivat decât a părut în primele două seturi

1-3 Federer este încă la un break în urma lui Nole, dar nimic nu e jucat. Elveţianul se concentrează la maxim

0-3 Sârbul a şters cu buretele ce s-a întâmplat în primele două seturi preluând controlul setului trei

0-2 Djokovic pare să se fi adunat. A reuşit un break exact în debutul setului trei

SETUL TREI

6-3 Nole nu a pierdut niciodată anul acesta mai mult de un set. Federer a reuşit această performanţă şi se aproapie de cea mai bună performanţă al anului. Să îl învingă pe sârb în cel mai important meci al carierei sale.

5-3 Nole are un moment de strălucire şi recuperează trei mingi de set, reuşind într-un final să se impună. Federer serveşte pentru 2-0 la seturi

5-2 Federer îşi câştigă fără efort serviciul iar sârbul se află într*o situaţie delicată. Serveşte pentru a rămâne în setul doi

4-2 Djokovic mai recuperează din diferenţă dar situaţia nu pare prea roz pentru jucătorul din Serbia

4-1 Federer se distanţează şi pare a fi foarte aproape de a îi opri lui Nole seria de victorii

2-1 Eleveţianul pare a fi pe val. Oare poate să îl învingă pe omul invincibil?

1-1 Nole îşi câştigă şi el serviciu l restabilind egalitatea

1-0 Federer preaia conducerea celui de-al doilea set

Setul 2

7-6 Federer câştigă la tie-break (7-5) primul set al întâlnirii cu Djokovic şi conduce cu 1-0 la seturi

6-6 A început tie-break-ul!

6-5 Nole îşi face serviciul din nou fără probleme. Federer serveşte pentru a doua oară pentru a rămâne în set. În cazul în care reuşeşte setul va fi prelungit în tie-break

5-5 Federer greşeşte neforţat iar Nole are două mingi de set. O ratează şi pe prima şi pe a doua. Se pare că elveţianul s-a concentrat mai mult exact când a trebuit reuşind să câştige game-ul

4-5 Nole se distanţează iar Federer serveşte pentru a rămâne în set

4-4 Federer face game alb. Este din nou egalitate perfectă pe tabelă

4-3 Federer are trei şanse de rebreak, dar o iroseşte pe prima, dar profită de a doua şi echilibrul se întoarce. Urmează elveţianul la serviciu

2-4 Nole reuşeşte primul break al meciului în ciuda faptul că Federer mai bine

2-3 Djokovic face punct pe propriul serviciu

2-2 Federer este extrem de sigur în acest debut de meci. Îşi câştigă foarte simplu seviciul

1-2 Sârbul îşi câştigă serviciul după un game extrem de disputat. Djokovic pare a avea probleme de concentrare în acest debut. lucru care îi dă şanse mari de break lui Federer

1-1 Până în acest moment cei doi tenismeni şi-au câştigat seviciul

Cea de-a doua semifinală a început.

"Sunt foarte fericit că am câştigat şi m-am calificat în finală şi asta este cel mai important. Nu am nicio preferinţă de adversar în finală. Va fi un meci mare cel dintre Djokovic şi Federer. Vom vedea ce o să se întâmple", a spus Nadal după meci.

Interesant este faptul că astăzi Rafa împlineşte 25 de ani.

Nadal are trei mingi de meci iar spectatorii simt presiunea şi încheiei din prima.

5-4 Muuray îşi face serviciul şi este obligat să facă break în acest game. Nadal serveşte pentru calificarea în finală

5-3 Murray greşeste şi Nadal este la un game de calificarea in finală. Murray serveşte pentru a rămâne în acest meci

Nici cea de-a treia, consecutivă nu este cu noroc pentru Murray. Nadal 'pare decis să încheiei meciul cât mai repede

Britanicul iroseşte şi cea de-a doua şansă de break

Murray are punct de break, dar nu reuşeste să profite de el

4-3 Murray îşi face serviciul, dar parcă nu este de ajuns. De un break are nevoie britanicul pentru a rămâne în acest joc, iar game-ul cu numărul 8 pare ideal

4-2 Nadal joacă înteligent şi mai adaugă un punct în drumul său spre finală

3-2 Murray îşi câştigă şi el serviciu recuperând astfel un pic din diferenţă

3-1 Nadal îşi câştigă serviciul şi se apropie din ce în ce mai mult de finală

2-1 Nadal a reuşit un break extrem de important şi a făcut un pas important în economia câştigării celul de-al treilea set şi a meciului

Setul 3

7-5 După un set extrem de disputat, Nadal îşi demonstrează încă odată măiestria punând capăt setului cu numărul doi cu un game alb. Spaniolul conduce cu 2-0 la seturi, dar acest lucru nu înseamnă nimic având în vedere capacitatea britanicului de a reveni. Este posibil orice!

6-5 Nadal face din nou break, pentru a treia oară în acest set şi serveşte pentru câştigarea actului secund. Dar nimic nu e sigur cu Murray, a dovedit-o până acum!

5-5 Nicio şansă pentru britanic. Nadal face game alb şi este egalitate din nou

4-5 Murray preia conducerea celui de-al doilea set şi este la numai un game de restabilirea egalităţii şi la seturi. Totul este posibil având în vedere că britanicul a reuşit deja două break-uri în acest al doilea act. Nadal serveşte pentru a rămâne în partidă

4-4 Murray reuşeşte un nou break restabilind egalitatea

4-3 Nadal are noroc şi reuşeşte un nou break la capătul unui game extrem de lung în care vântul şi-a făcut de cap punându-le probleme mari ambilor jucători Spaniolul se află la două game-ul de câştigarea celui de-al doilea game

3-3 Nadal face dublă greşeală şi pierde avantajul pe care numai ce îl câştigase cu un game înainte

Murray are două şanse de rebreak dar o ratează pe prima

3-2 Spaniolul se distanţează din nou făcând astfel un pas important în câştigarea setului doi şi unul şi mai important spre finală

Britanicul este din nou în dificultate. Nadal are trei mingi de break şi este aproape de a prelua cunducerea setului secund. Murray o recuperează pe prima, dar a doua nu mai este cu noroc pentru el.

2-2 Spaniolul egalează la 2 la căpătul unul game câştigat relativ de uşor

2-1 Murray reuşeşte primul game alb al partidei

0-1 A inceput primul set iar Murray şi-a adjudecat primul game câştigându-şi serviciul

SETUL 2

6-4 Nadal câştigă primul set cu greu după ce a reuşit să anuleze două şanse ale adversarului de a egala

Britanicul câştigă cel de-al treilea punct consecitiv şi se află foarte aproape de a egala la game-uri

Murray recuperează şi cea de doua minge de set. Este egalitate din nou.

Nadal are două mingi de set, dar Murray reuşeşte să o salveze pe prima.

5-4 Britanicul mai recuperează un game, iar avantajul lui Nadal pare să se ducă pe apa sâmbetei. Acest game a fost destul de ciudat. Nu îl vezi pe Nadal în fiecare zi ratând un backhand.

5-3 Murray câştigă pe serviciul lui Nadal, recuperând astfel un punct, aducând scorul la 5-3.  Britanicul a reuşit să îşi pună în dificultate adversarul într-un moment cheie al partidei.

5-2 Murray îşi câştigă într-un final serviciul iar Nadal seveşte pentru câştigarea primul set

5-1 Nadal joacă spectaculos şi se apropie cu paşi repezi de încheierea primui set

4-1 Chiar dacă la început partidei Murray a părut că are controlul partidei, în acest moment Nadal este cel care face cărţile. Englezul nu poate ţine ritmul partidei, iar acest lucru este o problemă extrem de mare spaniolului.

În prima partidă se vor înfrunta Rafael Nadal (Spania / nr. 1 mondial) și Andy Murray (Marea Britanie / 4), iar apoi Roger Federer (Elveția / 3) și Novak Djokovici (Serbia / 2).

În prima dispută, spaniolul are avantaj (10-4) după numărul victoriilor directe, în cealaltă existând un echilibru: elvețianul are 13-9.

"Cel mai bun jucător din lume la ora actuală împotriva celui mai mare jucător din istorie", aşa a prefaţat cu eleganţă acest duel spaniolul Rafel Nadal.

Partida dintre Federer şi Djokovici poate doborî mai multe recorduri. În cazul unui succes, "Nole" poate deveni primul lider ATP din istoria tenisului din Serbia şi poate întrerupe o perioadă de şapte ani când şefia tenisului mondial a fost deţinută alternativ de Federer şi Nadal.

Mai mult, Djokovici poate egala recordul de 42 de victorii consecutive într-un debut de sezon al americanului John MC.Enroe din 1984.