Simona Halep a pierdut cu Kim Clijsters la Brisbane

0
Simona Halep

În chiar prima zi a lui 2012, la Brisbane au început meciurile turneului de tenis care contează atât pentru circuitul ATP, cât și pentru WTA. Belgianca Kim Clijsters a debutat cu o victorie în fața româncei Simona Halep.

Fostul număr unu mondial a dominat primul set (6-1), iar în următorul a reușit break-ul care să-i permită a pune capăt disputei (6-4). Clijsters a revenit pe teren după o pauză de cinci luni. ”Pentru primul meci n-a fost rău. Este important să-mi regăsesc ritmul. În setul 2 am comis câteva erori mici pe care trebuie să le corectez în următorul meci”, a declarat belgianca.

La masculin, australianul James Duckworth l-a învins cu 6-4, 6-4, pe francezul Nicolas Mahut, iar ucraineanul Alexandr Dolgopolov a trecut (7-6, 6-2) de columbianul Alejandro Falla.