FOTOGALERIE Nadal a câştigat disputa "uriaşilor" cu Federer

0

Programat pentru prima dată în semifinalele Australian Open - până acum, erau principali favoriţi -, meciul dintre Rafael Nadal şi Roger Federer s-a încheiat cu victoria ibericului: 6-7/5, 6-2, 7-6/5, 6-4.

Disputa cu numărul 27 dintre cei doi rivali şi, totodată, buni prieteni a fost mai scurtă ca de obicei. Fără victorie în faţa lui Nadal de la ediţia 2007 a turneului de la Wimbledon, Federer a câştigat primul set în tie-break (7-5). Apoi, însă, el n-a mai putut ţine pasul cu mai tânărul său adversar. Nadal s-a impus cu 6-2, 7-6/5, 6-4 în următoarele trei acte, calificându-se în finală. Meciul a durat trei ore şi 42 de minute.

Federer este cvadruplu câştigător în Australia (2004, 2006, 2007, 2010), în timp ce Nadal are în palmares un trofeu, în 2009, câştigat în finala disputată împotriva elveţianului (7-5, 3-6, 7-6/3, 3-6, 6-2).

În finală, Nadal îl va întâlni, duminică, pe învingătorul meciului de vineri, dintre sârbul Novak Djokovici, liderul ATP, deţinătorul titlului, şi britanicul Andy Murray, locul 4 ATP.