Federer stabileşte un nou record: 210 victorii în turnee de Masters Series

0
Roger Federer

Elveţianul a trecut de argentinianul Juan Ignacio Chela, scor 7-6 (7), 6-3, calificandu-se in turul al treilea al Masters-ului de la Toronto.

Revenit în acţiune după eliminarea în sferturi de la Wimbledon, Roger Federer a trecut aseară de argentinianul Juan Ignacio Chela, scor 7-6 (7), 6-3, în primul tur al Masters-ului de la Toronto.

Cu acest succes, Federer a ajuns la cota 210 şi a devenit lider absolut la capitolul victorii în turneele din seria Masters.

Locul trei mondial, Federer a obţinut primul succes în turneele Masters în anul 2000 la Miami. De atunci, a înregistrat 209 succese dar şi 65 de înfrângeri. Deţinătorul recordului era Andre Agassi, care a adunat 209 victorii şi 73 de înfrângeri în perioada 1990-2006.

"Cred că am făcut un meci bun. Este foarte bine să revii pe terenul de tenis după o pauză de şase săptămâni şi să şi câştig. Asta este tot ceea ce contează. Este normal să te simţi puţin ruginit după ce nu ai mai jucat meciuri oficiale atâta timp", a spus Federer.