Olaru, învinsă de o dopată

0
Raluca Olaru

Jucătoarea română de tenis Raluca Olaru a fost învinsă în optimile de finală ale turneului WTA de 220.000 de dolari de la Auckland (Noua Zeelandă) de belgianca Yanina Wickmayer (N. 3), în două seturi, cu 6-2, 6-2.

Olaru va primi pentru participarea la simplu 2.950 dolari şi 30 puncte WTA.

Yanina Wickmayer se află pe locul 16 WTA iar la finalul anului trecut a fost suspectată de dopaj. La turneul de la Bali, în turul doi, ea trebuia să joace cu Medina Garrigues dar a fost descalificată din cauza suspiciunilor de dopaj. Iniţial, ea a fost suspendată un an  dar a făcul apel la această decize şi a câştigat astfel că a putut reveni în sportul de performanţă încă din acest debut de an.

În altă ordine de idei, Olaru şi Monica Niculescu s-au calificat în sferturile probei de dublu, după succesul cu 7-5, 7-5 în faţa perechii spaniole Anabel Medina Garrigues/Carla Suarez Navarro. În sferturi, Olaru şi Niculescu vor întâlni principalele favorite, Cara Black (Zimbabwe)/Liezel Huber (SUA).