Tenis: Irina Begu a cedat greu cu Pennetta

0

Irina Camelia Begu a pierdut la mare luptă partida cu favorita numărul 21, italianca Flavia Pennetta, din primul tur al turneului de Grand Slam de la Wimbledon, scor 6-7 (3), 6-4, 2-6.

După ce a ratat patru mingi de set pe serviciul adversarei, la scorul de 5-4 şi a apoi a cedat la mare luptă, în tie-break, primul set, Begu a reuşit un break într-un moment cheie al setului al doilea pe care şi l-a adjudecat cu 6-4.

În setul decisiv totul s-a rupt la scorul de 3-2 pentru Pennetta, după ce ambele jucătoare reuşiseră câte un break. Italianca a punctat încă o dată pe serviciul Irinei şi s-a distanţat la 4-2 iar apoi s-a concentrat mai bine pe finalul setului.

Pennetta a câştigat şi următoarele două game-uri încheind partida la chiar prima minge de meci, pe serviciul Irinei, după o disputa care s-a întins pe durata a două ore şi opt minute.Românca va fi recompensată cu 11.500 de lire sterline şi cu 5 puncte ATP pentru prezenţa în primul tur la Wimbledon.