Hănescu i-a luat un set „extraterestrului” Federer

0
Victor Hănescu

Victor Hănescu a pierdut în faţa elveţianului Roger Federer, scor 3-6, 7-6, 1-6, în turul doi la Indian Wells, după aproape două ore de joc.

Acesta a fost a cincea întâlnirea între cei doi jucători, dar este pentru prima oară când românul reuşeşte să câştige un set în faţa liderului mondial. Până acum, Federer avea 11-0 la seturi în faţa lui Hănescu. Elveţianul a început excelent meciul şi a făcut imediat 3-0 astfel că primul set a fost doar o formalitate pentru el. De altfel, Federer a pierdut un singur punct pe propriul serviciu. În setul doi însă, românul a jucat incredibil. A avut 5-2 şi minge de set, dar Federer şi-a regăsit iar cadenţa şi a egalat la 5. În cele din urmă, s-a ajuns la tie-break. Aici, „Hane" şi-a stăpânit mai bine nervii şi a câştigat cu 7-5, egalând la seturi. Dar Federer a apăsat iar piciorul pe pedala de acceleraţie şi ajuns imediat la 3-0 în setul trei. De aici, a fost numai o formalitate să câştige setul, scor 6-1, şi meciul.