Victor Hănescu s-a calificat în turul al treilea

0

Victor Hănescu, cap de serie numărul 31,l-a eliminat în turul al doilea pe turcul Marsel Ilhan (119 ATP), cu scorul de 6-4, 6-4, 3-6, 6-3, la sfârşitul unei partide care a durat două ore şi 18 minute.

În partidele de dublu de astăz, iperechea formată din Horia Tecău şi Robert Lindstedt (România/Suedia), cap de serie numărul 16 s-au impus cu scorul de 6-4, 6-3, 7-6 (7/4), în faţa cuplului ceh Leos Friedl/David Skoch, în prima rundă, în timp ce la feminin, Alexandra Dulgheru/Alberta Brianti (România/Italia) au fost învinse de Vania King/Iaroslava Şvedova (SUA/Kazahstan), cu 6-1, 6-2, iar  Edina Gallovits/ /Klaudia Jans eliminate de Dominika Cibulkova/Anastasia Pavliucenkova (Slovacia/Rusia), cu 4-6, 6-2, 6-4.

Filmul meciului

6-3MECI HĂNESCU!!!! îşi egalează performanţa din 2003 şi 2009

5-2 Victor la un game de setul al treilea!

4-1 ...şi Hănescu ia avânt cu un serviciu incredibil!

3-1 BRREAK Hane!!!

2-1 fiecare tenien şi-a câştigat serviciul fără prea mare efort

3-6 turcul îşi adjudecă al treilea set  după un tur de aşişi câteva situaţii controversate cu arbitrii de linie în favoarea românului

3-5 Ilhan reuşeşte să facă primul break şi preia conducerea în faţa lui Hănescu

2-3 fiecare jucător şi-a atribuit serviciul

1-2 turcul revine în avantaj, dar cu un serviciul mult mai slab ca la începutul partidei

1-1 cu un ultim efort Hane ajunge o minge lângp fileu şi egaleazp situaţia în al treilea set

0-1 Ilhan îşi câştigă propriul serviciu

6-4 Hănescu a salvat 3 mingi de break şi se impune şi în setul al doilea set

5-4 3 mingi de set irosite de Hănescu şi piered şansa de a începe setul al treilea pe propriul serviciu ceea ce ar fi fost un avataj major pentru el

5-3 Hane câştigă mai uşor serviciul de data aceasta chiar dacă a facut a doua dubla greşeală

4-3 Hănescu şi-a luat un moment de respiro şi i-a dat aproape gratuit game-ul lui Ilhan

4-2 românul câştigă cu emoţii al 6-lea game după ce turcul a avut 2 mingi de rebreak. al 13-lea as pentru Hane

3-2 Hănescu face Break la mijlocul setului secund, după ce a condus cu 40-0

2-2 un tur de servicii foarte bun şi game alb pentru Hane

1-2 serviciul puternic a lui Ilhan îi dă bătăi de cap lui Victor, care ajunge cu greu mingile trimise de turc.

1-1 Hane serveşte al 11-lea as

0-1 Victor rateaza şansa de a face break la începutul celui al doilea set

6-4 după 30 de minute Hane îşi adjudecă primul set, nu fără emoţii, când turcul a avu o minge de a face rebreak. 9 aşi a servit Hănescu în acest set şi a avut 23 de puncte câştigătoare

5-4 din nou game alb câştigat de turc cu un serviciu trimis în corpul lui Victor, care nu a reuşit să returneze nicio minge în terenul advers

5-3 trei aşi pentru Victor şi o scurtă de efect la care Ilhan nu mai ajunge

4-3 românul pierde gameul la zero

4-2 As pentru Hane încă de la prima minge, care continuă serviciile bune. 40-15

3-2 Hane îl surpinde printr-un backhand în lung de linie. turcul devine agresiv ceea ce îl face pe Hane să greşească şi să trimită în fileu

3-1 fără probleme românul ăşi reface avantajul

2-0 Hane vrea să termine repede această partidă şi face break încă din primul serviciu

Dublul româno-suedez, Horia Tecău/Robert Lindstedt a învins în primul tur cuplul ceh Friedl/Skoch cu 6-4, 6-3, 7-6 (4).

Pentru calificarea în turul secund, Tecău şi Lindstedt vor primi un cec în valoare de 9.000 de lire sterline (aproximativ 10.500 de euro).

Pentru un loc în turul trei, Tecău şi Lindstedt vor juca împotriva învingătorilor din partida Jesse Levine/Ryan Sweeting (SUA) - Stephane Robert/ Rogier Wassen (Franţa/Olanda).

Filmul partidei:

7-6 Perechea Tecău/Lindstedt -sa calificat în turul al doilea la Wimbledon

5-6 cehii îi împing pe Tecău şi Lindstedt în tie-break

4-4 din nou dublul română-suedez revine şi stabileşte egalitatea la gameuri în al treilea set

1-3 dublul ceh nu se lasă şi fac break la zero

1-1  campionii de la s'Hertogenbosch egalează cu un game alb

6-3  Perechea Tecău/Lindstedt se impune şi în al doilea set

5-3 Tecău serveşte pentru set

4-2 BREAK Tecău/Lindstedt şi sunt la două gameuri de a câştiga al doilea set

2-2 favoriţii cu nr. 16 au fost la un pas de a face break, însă cehii au revenit şi au egalat situaţia

2-1 game alb pentru dublul română-suedez

1-0 dublul din care face parte românul încep în forţă al doilea set

Normal 0 false false false EN-US X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 <!-->

6-4  BREAK Horia/Lindstedt şi încheie primul set

5-4 pe serviciul lui Horia, perechea românului câştigă fără probleme gameul

4-4 câştigătorii de la s'Hertogenbosch accelerează şi egalează situaţia gameurilor în primul set

2-3 cele două perechi şi-au câştigat serviciul

1-2 - cehii au reuşit să le ia break-ul dublului româno-suedez, desemnat favoriţii cu nr. 16 ai competiţiei

Disputa dintre Hănescu şi Ilhan este a treia programată pe terenul numărul 17. Ambii tenismeni au avut parte de un prim tur extrem de dificil, în care au avut nevoie de cinci seturi pentru a se califica mai departe. Hănescu l-a învins pe rusul Andrei Kuzneţov, fost campion de juniori la Wimbledon, cu scorul de 6-7 (4), 7-6 (3), 6-3, 1-6, 7-5 în timp ce Ilhan, jucător venit din calificări, a trecut de Marcos Daniel din Brazilia cu 6-7, 4-6, 6-2, 6-3, 6-1.

Ilhan, 23 de ani, este la prima participare la Wimbledon, cele mai bune rezultate ale sale în turneele de Grand Slam fiind accederea în turul doi la US Open, anul trecut şi la Australian Open în acest an. Turcul are 1,91 metri şi 79 de kilograme şi este jucător de mâna dreaptă.

Dacă Victor Hănescu va reuşi să se califice în turul trei, atunci îl va avea ca adversar, cel mai probabil, pe rusul Nicolai Davidenko, favoritul numărul 7, care îl întâlneşte în turul doi pe germanul Daniel Brands (100 ATP).

Tot astăzi, Alexandra Dulgheru şi Edina Gallovits vor debuta în partidele de dublu. Dulgheru joacă alături de italianca Alberta Brianti, cele două urmând să întâlnească perechea Vania King (SUA), Iaroslava Şvedova (Kazakhstan).

Edina Gallovits şi Klaudia Jans (Polonia) vor juca cu Dominika Cibulkova (Slovacia) şi Anastasia Pavlyuchenkova (Rusia).

Dublul Horia Tecau / Robert Lindstedt (Suedia), cap de serie numărul 16 va juca în primul meci de pe terenul 11 cu cehii Leos Friedl / David Skoch. Partida a fost reprogramată, nemaiputându-se disputa aseară din cauza întunericului.