Tenis: Dulgheru a detonat bomba la US Open!

0

Alexandra Dulgheru a reuşit marea surpriză în primul tur la ultimul turneu de Grand Slam al anului, US Open, eliminând-o pe câştigătoarea turneului de la Wimbledon, cehoaica Petra Kvitova, scor 7-6 (3), 6-3.

Kvitova era cap de serie numărul cinci, şi favorita numărul cinci a competiţiei. Partida a durat o oră şi 38 de minute. Nicio câştigătoarea de Wimbledon nu a fost eliminată până acum, în era open, înainte de turul trei la US Open-ul care a urmat. "Faptul că sunt câştigătoarea ultimul turneu de Grand Slam este ceva nou pentru mine. Am simţit presiunea", a declarat Kvitova după meci.

În turul doi Dulgheru o va întâlni pe Monica Niculescu.

Dulgheru a pierdut la Kvitova în acest an, atunci când cele două jucătoare s-au întâlnit în cadrul turneului Masters de la Madrid, atunci când cehoaica s-a impus cu 6-4, 6-1. Cea mai bună performanţă a lui Dulgheru în acest an a fost un sfert de finală în puternicul turneu de la Miami, atunci când a cedat greu, în trei seturi, în faţa Mariei Sharapova.

Dulgheru a profitat la maximum de un prim serviciu slab al adversarei şi de cele 52 de greşeli neforţate.