TENIS: Raluca Olaru, victorie la Marseille şi salt de 18 de locuri WTA

0

Raluca Olaru a câştigat aseară turneul ITF de la Marseille, dotat cu premii în valoare totală de 100.000 de dolari, după ce a învins-o în finală pe Masa Zec-Peskirici din Slovenia, cu scorul de 6-7 (4), 7-5, 6-4.

Olaru, cap de serie numărul şase, s-a impus după un meci care a durat 3 ore şi 21 de minute. A fost a doua partidă maraton de la acest turneu pentru sportiva din România, care în sferturile de finală a trecut, tot după trei seturi de italianca Tathiana Garbin, cap de serie numărul 3. În semifinale, Olaru de învins-o în două seturi pe Andrea Petkovici din Germania, cu scorul de 6-4, 7-6(9).

În urma acestei performanţe, Olaru a făcut un salt spectaculos de 18 locuri în clasamentul WTA, urcând de pe locul 91, până pe locul 73. Olaru se apropie astfel de cea de-a doua clasată dintre românce, Monica Niculescu, care a avansat două locuri, de pe 63 pe 61.

Cea mai bine clasată jucătoare din România este în continuare Sorana Cîrstea care şi-a conservat poziţia cu numărul 27 în clasamentul WTA. Cîrstea a eliminat-o aseară, în primul tur la Hertogenbosch, pe Monica Niculescu.