Victor Hănescu, la fel ca anul trecut

0

Victor Hănescu a acces aseară în turul al treilea la Wimbledon, performanţă pe care a mai atins-o în alţi doi ani: în 2003 şi în 2009.

„Hane" l-a învins în runda a doua pe turcul Marcel Ilhan (119 ATP), cu scorul de 6-4, 6-4, 3-6, 6-3, la sfârşitul unei partide care a durat două ore şi 18 minute. Cu un joc bazat mai mult pe forţă şi serviciu, românul a reuşit să dea nu mai puţin de 17 aşi. El îl va întâlni în turul al doilea pe germanul Daniel Brands, care l-a învins pe rusul Nikolai Davidenko.

Cel mai lung meci din istorie ţine trei zile

Partida dintre americanul John Isner (19 ATP) şi francezul Nicolas Mahut (149 ATP), din turul întâi, a devenit cea mai lungă din istoria tenisului. Începută marţi, când s-au disputat primele patru seturi, 4-6, 6-3, 7-6 (7), 6-7 (3), meciul a continuat ieri cu setul decisiv, care după aproape şapte ore, la scorul de 59-59, a fost suspendat pentru astăzi din cauza întunericului.