US Open: Stosur şi Kirilenko, în cartea recordurilor

0

Jucătoarele Samantha Stosur şi Maria Kirilenko au intrat în cartea recordurilor din tenis, disputând, duminică, în optimile de finală de la US Open, cel mai lung tie break din istoria turneelor de Grand Slam, la simplu feminin, câştigat cu 17/15 de rusoaică.

Australianca Samantha Stosur a pierdut la tie break setul al doilea, dar a câştigat meciul, cu scorul de 6-2, 6-7 (15/17), 6-3, şi s-a calificat în sferturile de finală ale competiţiei.

Acest tie break a avut un punct mai puţin decât cel jucat de Jonh McEnroe şi Bjorn Borg în al patrulea set al finalei din 1980 de la Wimbledon (18/16).

Setul al doilea al meciului dintre Stosur şi Kirilenko a durat o oră şi 24 de minute.

Samantha Stosur a stabilit un record şi în turul trei la US Open, când s-a impus în faţa Nadiei Petroba în cel mai lung meci de simplu feminin din istoria turneului de la New York, de la introducerea tie break-ului, în 1970. Partida a durat trei ore şi 16 minute.