TENIS: Nadal a avut nevoie de medic pentru a ajunge în optimi la US Open

0

Favorit numărul trei, spaniolul Rafael Nadal a ajuns cu destule emoţii în optimile de finală ale US Open. Chiar dacă l-a învins în turul trei, în minimum de seturi (7-5, 6-4, 6-4) pe compatriotul său, Nicolas Almagro, fostul lider mondial a fost chinuit de dureri la muşchii abdominali spre finalul partidei.

Al treilea jucător al lumii a profitat la maximum de puţinele erori neforţate ale adversarului său şi a reuşit să se impună în trei seturi, adică a făcut exact ceea ce îşi propusese. Pentru că durerile de la muşchii abdominali i-au reapărut în cel de-al treilea act, iar el a avut nevoie de pauza de zece minute prevăzută de regulament pentru intervenţia medicului. Doar astfel a putut termina meciul, la propriu, în picioare. Să nu uităm că Nadal a lipsit de la Cincinnatti tocmai din cauza acestor dureri.

Următorul adversar al jucătorului în vârstă de 23 de ani va fi învingătorul dintre francezul Gael Monfils – cap de serie numărul 13 – şi argentinianul Jose Acasuso.