Tsonga, eliminat de japonezul Nishikori în optimi la Australian Open

0

Aceasta este prima înfrângere a sezonului pentru numărul 1 francez, care a câştigat turneul de la Doha, la începutul lunii ianuarie.

Francezul Jo-Wilfried Tsonga, cap de serie numărul 6, a fost eliminat de japonezul Kei Nishikori (numărul 24), în cinci seturi, scor 2-6, 6-2, 6-1, 3-6, 6-3, în optimi la Openul Australiei, luni, la Melbourne. Este prima înfrângere a sezonului pentru numărul 1 francez, care a câştigat turneul de la Doha, la începutul lunii ianuarie.

Nishikori, 22 de ani, numărul 26 mondial, a devenit primul japonez care ajunge în sferturi la un turneu de Grand Slam în era Open (începând din 1968).

În sferturi, Nishikori îl va întâlni pe scoţianul Andy Murray (favorit 4), care a petrecut doar 49 de minute pe teren în meciul cu sportivul din Kazahstan, Mihail Kukuşkin, care a abandonat la scorul de 6-1, 6-1, 1-0 în favoarea scoţianului.