TENIS: Federer - Nadal, finala de la Australian Open

0

În a doua sefimifinală masculină de la Australian Open, Rafael Nadal a trecut în cinci seturi de compatriotul său, Fernando Verdasco, scor 6-7, 6-4, 7-6, 6-7, 6-4.

Partida s-a întins pe durata a 5 ore şi 14 minute astfel că a doborât recordul de 5 ore şi 11 minute, deţinut de partida jucată în turul al treilea de la ediţia din 1991 a Australian Open, între germanul Boris Becker şi italianul Omar Camporese.

Meciul dintre cei doi spanioli a fost foarte echilibrat, conform statisticii, care a arătat că Nadal a avut 193 de mingi câştigătoare, în vreme ce adversarul său a câştigat 192.

În finala, care va avea loc duminică, Nadal îl va întîlni pe marele său rival, Roger Federer. Acesta va fi a 19-a întâlnire directă între cei doi iar rezultatul este favorabil spaniolului, 12-6. Ultimul joc între Nadal şi Federer a avut loc în 2008, în finala de la Wimbledon, atunci când spaniolul s-a impus după cinci seturi extrem de disputate, 6-4, 6-4, 6-7, 6-7, 9-7.