TENIS: Victor Hănescu, în sferturile de finală ale turneului de la Stuttgart

0

Tenismanul Victor Hănescu, cap de serie numărul 4, s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului de la Stuttgart (Germania), dotat cu premii în valoare totală de 450.000 de euro, informează site-ul oficial al competiţiei.

Hănescu l-a învins, în turul secund, cu scorul de 6-2, 6-1, pe germanul Rainer Schuttler.

Meciul a durat 57 de minute, superioritatea românului fiind evidentă. Hănescu a reuşit patru aşi şi nu a comis nicio dublă greşeală, primul serviciu funcţionându-i impecabil (procentaj de reuşită 76%, faţă de 58% cât a avut germanul). El a concretizat patru mingi de break din cele opt de care a beneficiat, nelăsându-i lui Schuttler nicio ocazie de a face punct contra serviciului.
În sferturile de finală Hănescu îl va întâlni pe francezul de origine rusă Alexandre Sidorenko. Aflat pe locul 193 ATP, acesta l-a depăşit pe spaniolul Oscar Hernandez cu 2-6, 6-4, 6-3. “Luky loser”  la acest turneu, jucătorul din Hexagon a avut nevoie de două ore şi cinci minute pentru a reveni după un debut de meci slab.

Pentru calificarea în sferturi de finală, Hănescu va primi 45 de puncte ATP şi un cec în valoare de 10.850 de euro.