TENIS: Fabrice Santoro s-a retras din circuit după 913 meciuri disputate

0

Jucătorul francez Fabrice Santoro a disputat duminică, în primul tur al turneului de tenis de la Paris, ultimul meci al carierei sale, împotriva americanului James Blake, în faţa căruia a pierdut în două seturi, 6-4, 6-3, informează Agerpres.

Santoro, care în decembrie va împlini 37 de ani, a anunţat că acesta va fi ultimul meci, al 913-lea, din cariera sa de 20 de ani.

''Întorc acum marea pagină a vieţii mele, după 30 de ani consacraţi tenisului. Nu simt neapărat o tristeţe, ci mai curând o uşurare'', a declarat Santoro, a cărui carieră în tenis a debutat în 1989.

În cariera sa, jucătorul francez a câştigat 6 titluri la simplu şi 24 la dublu, dintre care două la Openul Australiei, şi două ediţii ale Cupei Davis.

Cel mai bun loc ocupat în clasamentul ATP de jucătorul francez, care deţină şi recordul de participări la turneele de Mare Slam - 69, a fost în 2001, locul 17.