TENIS: Andy Murray, primul britanic care câştigă la Queens după 71 de ani

0

Aşteptarea britanicilor a luat sfârşit. După 71 de ani au un câştigător în celebrul turneu de la Queens, unul „de încălzire” pentru Wimbledon. Andy Murray s-a impus în finala cu James Blake cu scorul de 7-5, 6-4.

Murray a primit 250 de puncte ATP şi un premiu în valoare de 84.300 de euro. „Este un sentiment deosebit. De-a lungul ultimilor 70 de ani au existat câţiva jucători britanici excelenţi pe iarbă, cum ar fi Tim Henman sau Greg Rusedski astfel că a avea numele meu pe acel trofeu este extraordinar”, a declarat Murray, care este marea speranţă a britanicilor la Wimbledon. Ultimul localnic care s-a impus în templul tenisului a fost Fred Perry în 1936.

Andy Murray ocupă în prezent locul 3 în clasamentul ATP, cu 9230 de puncte, în urma lui Rafael Nadal (13.140 de puncte) şi a lui Roger Federer (11.070 de puncte)

Cel mai bine clasat jucător român rămâne Victor Hănescu, care a urcat două locuri în ierarhia mondială, până pe poziţia 29. Hănescu, care ocupă cea mai bună poziţie din cariera sa, are 1651 de puncte. Celălalt jucător român din primii 100 este Victor Crivoi, locul 87, cu 820 de puncte.