Perechea Tecău/Lindstedt s-a calificat în turul 2 la US Open

0

Dublul masculin româno-suedez a acces în această noapte, în turul 2 al competiţieie de Mare Şlem de la US Open, având nevoie de doau o oră şi zece minute pentru a trece de adversari.

Desemnaţi capi de serie numărul 7 ai turneului, Horia şi Robert i-au învins în runda inaugurală pe americanii Bradley Khlan/David Martin, în două seturi, 6-4, 6-4.

Chiar dacă teoretic nu ar fi trebuit să aibă nicio problemă în faţa favoriţilor gazdelor, dublul româno-suedez a avut emoţii în al doilea set. După ce şi-au însuşit primul set în doar 30 de minute, cei doi s-au văzut la un moment dat conduşi cu 1-4. Au reuşit să revină şi să nu mai lase adversarii să câştige niciun game.

În turul 2, Horia Tecău şi Robert Lindstedt îi vor întâlni pe câştigătorii partidei dintre Ivan Dodig (Craţia)/Bernard Tomici (Australia) şi spaniolii Pablo Andujar/Daniel Gimeno-Traver.