US OPEN / Sorana Cîrstea a fost eliminată!

0
US OPEN /  Sorana Cîrstea a fost eliminată!

După un an de excepţie, în care a ajuns în top 25 WTA şi a atins faza sferturilor de finală la Roland Garros, Sorana Cîrstea a ratat duminică dimineaţă calificarea, în premieră, în optimile turneului de la US Open. Adversară îa fost daneza Caroline Wozniacki (nr. 8 WTA), partenera ei de dublu şi totodată una dintre cele mai bune prietene ale sale.

Mai citiţi:

Wozniaki s-a impus în două seturi, fără drept de apel, cu 6-3 şi 6-2, meciul terminându-se în 72 de minute. Sorana a comis multe erori neforţate, 30, iar serviciul nu i-a mai mers la fel de bine precum în celelalte partide.

Aseară, cele două s-au impus în faţa cuplului Victoria Azarenka (Belarus)/Vera Zvonareva (Rusia), cap de serie nr.16, cu scorul de 5-7, 6-4, 6-2, pentru un loc în turul III unde se vor duela învingătoarele întâlnirii dintre perechile Serena Williams/Venus Williams (SUA, nr.4) şi Yung Yan Chan (Taiwan)/Katarina Strebotnik (Slovenia).