Nadal şi Federer se vor duela în semifinale la Miami

0

Rafael Nadal şi Roger Federer se vor întalni in semifinalele turneului Masters de la Miami, dotat cu premii în valoare totală de 4,5 milioane de dolari.

Ibericul a trecut iîn sferturile de finală de cehul Tomas Berdych, în trei seturi, cu 6-2, 3-6, 6-3.

De partea cealaltă, elvetianul l-a invins în sferturi pe Gilles Simon, după numai câteva minute, deoarece francezul a abandonat în primul set, la scorul de 3-0 pentru Federer.

Semifinala dintre cei doi va avea loc vineri seara. Nadal conduce cu 14-8 la capitolul meciuri directe cu Federer, dar "Mister Perfect" deţine avantajul moral al ultimei victorii (2-1 la seturi în finala Turneului Campionilor din 2010).

În cealaltă semifinala, programată tot vineri seara, se întâlnesc americanul Mardy Fish şi sârbul Novak Djokovici, jucător neînvins în 2011.