Nadal a câştigat din nou turneul de la Roland Garros! Este al şaselea titlu

0

Rafael Nadal a câştigat cel de-al şaselea titlu la acest turneu. El l-a învins pe elveţianul Roger Federer, în patru seturi, scor 7-5, 7-6, 5-7, 6-1. Spaniolul a egalat recodul lui Björn Borg la Paris.

Meciul a fost reluat

În acest moment meciul este suspendat din cauza ploii. Organizatorii speră ca pauza să nu fie prea lungă, chiar dacă ploia de la Paris este destul de deasă.

Nadal s-a impus în primul set după ce Federer a condus cu 5-2 şi a avut un punct de set. Rafa şi-a revenit şi conduce cu 1-0 la seturi.

Dominaţia lui Nadal este şi mai clară în întâlnirile de pe zgură, unde spaniolul s-a impus de 13 ori, spre deosebire de Federer, care are doar două victorii. Federer domină la capitolul câştiguri din tenis - 62.497.310 de dolari, faţă de doar  40.052.402 de dolari obţinuţi de spaniol.

Dacă Nadal pierde finala, Djokovici devine primul lider ATP din istoria tenisului din Serbia.

La casele de pariuri, Rafael Nadal este favorit, cu o cota de 1.41, în timp ce un succes al lui Federer are cota 2.90.