Na Li, chineozoaica care scrie istorie la Roland Garros

0

Favorita numărul şase de la Roland Garros şi numărul şapte mondial, Li Na, s-a calificat în sferturile celui de-al doilea turneu de Mare Şlem al anului, devenind astfel prima jucătoare din China care reuşeste o astfel de performanţă.

Na Li a învins-o în optimile turneului parizian pe jucătoarea din Cehia, Petra Kvitova, scor 2-6 6-1 6-3. Kvitova, al cărei rezultat cel mai bun din carieră este semifinala jucată contra Serenei Williams, câştigătoarea de anul trecut, a dominat primul set cu autoritate, după care s-a prăbuşit.

Finalista de la Openul australian va juca în faza următoare cu învingătoarea partidei dintre Victoria Azarenka (cap de serie 4) și rusoaica Ekaterina Makarova (numărul 33 mondial).