TENIS: Andy Murray, bătut măr de croatul Marin Cilic

0

Tenismenul britanic Andy Murray, numărul 2 mondial, a fost eliminat în optimile de finală ale US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului, după ce a pierdut, marţi, meciul cu croatul Marin Cilic.

Cilic, cap de serie numărul 16, s-a impus în trei seturi, scor 7-5, 6-2, 6-2. La 5-4 pentru el în primul set, Murray a avut minge de break, dar croatul a reuşit să o salveze şi, mai apoi, să îşi adjudece game-ul. Au urmat alte şase gameuri consecutive câştigate de Cilic. În ultimele două acte, numărul 17 mondial a reuşit să câştige pe serviciul adversarului încă din primul joc, astfel că misiunea lui a fost mai uşoară.

La ediţia precedentă, Murray a pierdut în finală în faţa lui Federer, iar Cilic s-a oprit în turul 3.

Primele trei sferturi de finală ale ediţiei 2009 a US Open sunt stabilite: Roger Federer (1) - Robin Soderling (12), Novak Djokovic (4) - Fernando Verdasco (10) şi Juan Martin del Potro (6) - Marin Cilic (16). În ultimul se vor întâlni învingătorii din meciurile Jo-Wilfried Tsonga (7) - Fernando Gonzales (11) şi Gael Monfils (13) - Rafael Nadal (3), care se dispută marţi noapte.