Federer - Hănescu: 2-1 / 6-3, 6-7, 6-1

0
Victor Hănescu

Jucătorul român calificat în turul doi al turneului de la Indian Wells (SUA), Victor Hănescu, a pierdut astăzi, în faţa liderului ierarhiei mondiale, Roger Federer, cu 1-2 (6-3, 6-7, 6-1). Cei doi s-au mai întâlnit şi la Australian Open, când învingător a ieşit tot Federer.

UPDATE 05:15 Setul 3 Federer - Hănescu 6-1. Durată 21 minute

UPDATE: 04:54 Setul 2 Federer - Hănescu 6-7. Durată: 1:04 minute

UPDATE 03:50 Setul 1  Federer - Hănescu 6-3. Durată: 30 de minute

Victor Hănescu joacă, pentru a cincea oară în cariera sa, împotriva celui mai mare tenismen al ultimului deceniu, elveţianul Roger Federer.

Hănescu a trecut în manşa inaugurală a turneului de 4,5 milioane de dolari de argentinianul Juan Ignacio Chela, scor 6-3, 7-6 (7/4).

Citiţi şi:

Nadal s-a întors
Hănescu joacă iar cu Federer!

Interesant este că Hănescu l-a învins pe Chela şi în primul tur de la Australian Open 2010, turneu unde românul a dat de asemenea piept în turul secund de Roger Federer.

Prin accederea în turul doi, Hănescu (nr 43 ATP) şi-a asigurat deja un premiu de 11.500 de dolari şi 25 de puncte ATP.

La meciul cu tenismanul român, Roger Federer va reveni în competiţie după o pauză de şase săptămâni. Elveţianul nu a mai jucat după ce a câştigat Australian Open, el fiind nevoit să lipsească de la turneul de la Dubai, din cauza unei infecţii pulmonare.

Confruntarea  dintre Hănescu şi Federer este a patra partidă programată azi pe terenul central de la Indian Wells şi va începe cel mai devreme la ora 02.00 (ora României).