Hănescu a fost eliminat!

0

Victor Hănescu (foto) a fost învins aseară, la turneul de tenis de la Wimbledon, de francezul Gilles Simon, cu scorul de 2-6, 5-7, 2-6, după un meci care a durat aproximativ 90 de minute.

Jucătorul din Hexagon s-a răzbunat după înfrângerea de la Roland Garros, atunci când românul l-a bătut în 16-imi de finală, la capătul unui meci incredibil, cu 6-4, 6-4, 6-2.

Între cei doi, la capitolul întâlniri directe, scorul este de 2-1 pentru Simon, care mai are un succes în faţa lui Victor în finala de la BCR Open România, în anul 2007, cu 4-6, 6-3, 6-2.

În primul set, Hănescu a ratat cinci şanse de break, reuşind 19 puncte câştigătoare, faţă de 29 ale adversarului.

După ce a avut posibilitatea să-şi adjudece setul al doilea, când a condus cu 5-4, Victor Hănescu a pierdut şi setul al doilea cu scorul de 7-5. Finalul a fost la discreţia lui Simon, care a zburdat pe teren.