Federer, în mare formă la Stockholm

0

Revenit pe locul 2 în clasamentul ATP, Roger Federer se ţine de promisiune şi încheie în forţă acest sezon. Elveţianul s-a calificat în sferturile turneului de la Stockholm după o victorie în doar 51 de minute în faţa americanului Taylor Dent, scor 6-1, 6-2.

Elvetianul a realizat patru break-uri in aceasta partida, in care a castigat 58 de puncte dintr-un total de 90. El il va intalni in sferturile de finala pe compatriotul Stanislas Wawrinka, al cincilea cap de serie in capitala Suediei.

Robin Soderling, marele favorit al gazdelor, a stat si el doar 66 de minute pe teren astazi, invingandu-l pe germanul Benjamin Becker cu un dublu 6-3. Nordicul a servit foarte bine in acest meci, neamtul castigand doar opt puncte pe retur. Soderling, aflat in cautarea primului titlu la Stockholm, se va duela in sferturi cu germanul Florian Mayer.