Edina Gallovits-Hall, în manşa secundă a calificărilor US Open

0

Edina Gallovits-Hall (locul 108 WTA), cap de serie numărul 4, a acces în manşa secundă a calificărilor turneului US Open, după ce a învins-o, cu scorul de 6-1, 6-0, pe sportiva australiană Isabella Holland (locul 216 mondial), informează site-ul oficial al competiţiei.

În faza următoare, Gallovits o va întâlni pe americanca Jessica Pegula, locul 334 WTA.

Alte două românce, Alexandra Cadanţu (locul 149 WTA) şi Mădălina Gojnea (163), au ratat accederea în turul doi al calificărilor. Cadanţu a fost învinsă, cu scorul de 4-6, 6-3, 7-5, de jucătoarea bulgară Dia Evtimova, locul 180 WTA, iar Gojnea a pierdut, scor 0-6, 5-7, în faţa sportivei Cagla Buyukakcay - Turcia, locul 222.

Pe tabloul masculin al calificărilor de la US Open, Marius Copil (locul 241 ATP) s-a impus în primul tur, scor 6-4, 3-6, 7-5, în faţa argentinianului Facundo Bagnis, locul 171 ATP. În manşa secundă, Copil îl va întâlni pe slovacul Lucas Lacko, al 28-lea favorit al calificărilor şi locul 156 ATP.