Dulgheru, în topul „salturilor”

0
Alexandra Dulgheru

Tenismena noastră ocupă locul trei în clasamentul mondial al celor mai mari progrese ale sezonului 2009. Lideră a acestei ierarhii este belgianca Kim Clijters, care a câştigat US Open din postura de jucătoare fără clasament, terminând anul pe locul 18 mondial

Clasamentul WTA se schimbă de la săptămână de săptămână, unele jucătoare urcând sute de locuri sau câteva poziţii, în timp ce altele sunt în cădere liberă. Asociaţia tenismenelor din Liga profesionistă a făcut o analiză pe final de sezon 2009, făcând o ierarhie a celor mai mari salturi, atât în urcare, cât şi în coborâre a jucătoarelor din întreaga lume. În timp ce primele trei tenismene ale acestei ierarhii au câştigat titluri WTA importante, următoarele jucătoare au avut nevoie doar de câteva victorii, fără a ridica deasupra capului trofeul în competiţiile majore.

Românca Alexandra Dulgheru ocupă poziţia a treia în această ierarhie. Ea a urcat 292 de locuri în acest an, de pe locul 343 până pe poziţia 51 în clasamentul WTA. Chiar cu câteva zile înainte de a împlini 20 de ani, în luna mai, Alexandra a câştigat finala turneului WTA Premier de la Varşovia, dotat cu premii totale în valoare de 600.000 de dolari.

Ajunsă pe tabloul principal al concursului din capitala Poloniei în urma meciurilor de calificare, românca a primit la finalul competiţiei 320 de puncte WTA, ce a urcat-o de pe poziţia 201 până în top 100. Au urmat apoi o serie de victorii în turneele ITF, ce au adus-o la un pas de Top 50 WTA la final de sezon. Cea mai bună clasare a sa din toată cariera până acum.

Clijsters, surpriza anului

Cel mai mare salt din anul 2009 l-a realizat belgianca Kim Clijsters, care după ce a câştigat US Open din postura de jucătoare fără clasament, a terminat sezonul pe locul 18. Kim a lipsit timp de doi ani din circuitul WTA, timp în care şi-a întemeiat o familie şi a dat naştere unei fetiţe. Abia în august s-a hotărât să revină în turnee, când a scris şi istoria la ultimul Grand Slam din an, ceea ce „ridicat-o" până în Top 20.

Un alt salt măreţ a fost realizat şi de germanca în vârstă de 22 de ani Andrea Petkovic: 323 de locuri. După ce a început anul pe poziţia 379, nemţoaica încheie sezonul pe 56. Câştigătoare a turneului de la Bucureşti, cu premii în valoare de 100.000 de dolari, Andrea a mai câştigat competiţia de la Bad Gastein şi a ajuns până în semifinale la Istanbul.

Topul căderilor

Din cauza accidentărilor sau pur şi simplu a lipsei de motivaţie de a continua să joace, multe jucătoare au căzut în clasamentul WTA. Astfel, cel mai „drastic" picaj l-a avut bulgăroaica Tsvetana Pironkova, care la începutul anului ocupa poziţia 44, iar sfârşitul de an o găseşte la un pas de a părăsi Top 100.

Anna Şakvetadze este o jucătoare de Top 20 care a pierdut 52 de poziţii în clasamentul WTA (de pe locul 18 până pe 70), în timp ce franţuzoaica Alizé Cornet a lăsat poziţia sa de la începutul anului, 15, altor colege ea coborând 35 de locuri.

Trei românce termină anul în Top 100

La fel ca în 2008 şi anul acesta România are trei reprezentante în Top 100 al clasamentului WTA la final de sezon. Din cele de anul trecut doar Sorana Cîrstea şi-a menţinut statutul, Monica Niculescu şi Edina Gallovits, care în sezonul 2008 ocupau locurile 47, respectiv 84, acum au ieşit din primele cele mai bune o sută de tenismene. Ele le-au lăsat locul Alexandrei Dulgheru (51 WTA) şi Ralucăi Olaru (73 WTA).