Djokovici - Federer, prima semifinală la US Open

0
Roger Federer

Sârbul a pierdut două meciuri în acest an, o înfrângere venind chiar de la elveţian, în semifinale la Roland Garros.

Liderul ATP, sârbul Novak Djokovici, şi numărul 3 mondial, elveţianul Roger Federer, se vor înfrunta în semifinalele turneului US Open, după ce au câştigat, joi, partidele pe care le-au disputat în sferturile de finală ale competiţiei.

Djokovici a beneficiat de abandonul conaţionalului său, Janko Tipsarevici, cap de serie numărul 20, care s-a retras de pe teren accidentat la coapsa stângă, când era condus cu 6-7 (2), 7-6 (3), 0-6, 0-3, după 3 ore şi jumătate de la debutul meciului. Djokovici a pierdut în faţa lui Tipsarevici primul său set la acestă ediţie a US Open.

Federer l-a eliminat în trei seturi pe francezul Jo-Wilfred Tsonga, cap de serie numărul 11, scor 6-4, 6-3, 6-3, într-o oră şi 53 de minute. La scorul de 3-2 pentru jucătorul elveţian, meciul a fost întrurupt o oră şi 40 de minute din cauza ploii.